Here's a quick rundown of WINNERS AND nominees for this year's academy awards.

Performance by an actor in a leading role

  • Timothée Chalamet in "Call Me by Your Name"

  • Daniel Day-Lewis in "Phantom Thread"

  • Daniel Kaluuya in "Get Out"

  • Gary Oldman in "Darkest Hour"

  • Denzel Washington in "Roman J. Israel, Esq."

Performance by an actor in a supporting role

  • Willem Dafoe in "The Florida Project"

  • Woody Harrelson in "Three Billboards outside Ebbing, Missouri"

  • Richard Jenkins in "The Shape of Water"

  • Christopher Plummer in "All the Money in the World"

  • Sam Rockwell in "Three Billboards outside Ebbing, Missouri"

Performance by an actress in a leading role

  • Sally Hawkins in "The Shape of Water"

  • Frances McDormand in "Three Billboards outside Ebbing, Missouri"

  • Margot Robbie in "I, Tonya"

  • Saoirse Ronan in "Lady Bird"

  • Meryl Streep in "The Post"

Performance by an actress in a supporting role

  • Mary J. Blige in "Mudbound"

  • Allison Janney in "I, Tonya"

  • Lesley Manville in "Phantom Thread"

  • Laurie Metcalf in "Lady Bird"

  • Octavia Spencer in "The Shape of Water"

Best animated feature film of the year

  • "The Boss Baby" Tom McGrath and Ramsey Naito

  • "The Breadwinner" Nora Twomey and Anthony Leo

  • "Coco" Lee Unkrich and Darla K. Anderson

  • "Ferdinand" Carlos Saldanha

  • "Loving Vincent" Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart

ACHIEVEMENT IN CINEMATOGRAPHY

  • "Blade Runner 2049" Roger A. Deakins

  • "Darkest Hour" Bruno Delbonnel

  • "Dunkirk" Hoyte van Hoytema

  • "Mudbound" Rachel Morrison

  • "The Shape of Water" Dan Laustsen

Achievement in costume design

  • "Beauty and the Beast" Jacqueline Durran

  • "Darkest Hour" Jacqueline Durran

  • "Phantom Thread" Mark Bridges

  • "The Shape of Water" Luis Sequeira

  • "Victoria & Abdul" Consolata Boyle

Achievement in directing

  • "Dunkirk" Christopher Nolan

  • "Get Out" Jordan Peele

  • "Lady Bird" Greta Gerwig

  • "Phantom Thread" Paul Thomas Anderson

  • "The Shape of Water" Guillermo del Toro

Best documentary

  • "Abacus: Small Enough to Jail" Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman

  • "Faces Places" Agnès Varda, JR and Rosalie Varda

  • "Icarus" Bryan Fogel and Dan Cogan

  • "Last Men in Aleppo" Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen Jespersen

  • "Strong Island" Yance Ford and Joslyn Barnes

Best documentary Short Subject

  • "Edith+Eddie" Laura Checkoway and Thomas Lee Wright

  • "Heaven Is a Traffic Jam on the 405"  Frank Stiefel

  • "Heroin(e)" Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon

  • "Knife Skills" Thomas Lennon

  • "Traffic Stop" Kate Davis and David Heilbroner

Achievement in film editing

  • "Baby Driver" Paul Machliss and Jonathan Amos

  • "Dunkirk" Lee Smith

  • "I, Tonya" Tatiana S. Riegel

  • "The Shape of Water" Sidney Wolinsky

  • "Three Billboards outside Ebbing, Missouri" Jon Gregory

Best foreign language film of the year

  • "A Fantastic Woman" Chile

  • "The Insult" Lebanon

  • "Loveless" Russia

  • "On Body and Soul" Hungary

  • "The Square" Sweden

Achievement in makeup and hairstyling

  • "Darkest Hour" Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick

  • "Victoria & Abdul" Daniel Phillips and Lou Sheppard

  • "Wonder" Arjen Tuiten

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • "Dunkirk" Hans Zimmer

  • "Phantom Thread" Jonny Greenwood

  • "The Shape of Water" Alexandre Desplat

  • "Star Wars: The Last Jedi" John Williams

  • "Three Billboards outside Ebbing, Missouri" Carter Burwell

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • "Mighty River" from "Mudbound"
    Music and Lyric by Mary J. Blige, Raphael Saadiq and Taura Stinson

  • "Mystery Of Love" from "Call Me by Your Name"
    Music and Lyric by Sufjan Stevens

  • "Remember Me" from "Coco"

         Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez

  • "Stand Up For Something" from "Marshall"
    Music by Diane Warren; Lyric by Lonnie R. Lynn and Diane Warren

  • "This Is Me" from "The Greatest Showman"
    Music and Lyric by Benj Pasek and Justin Paul

Best motion picture of the year

  • "Call Me by Your Name" Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges and Marco Morabito, Producers

  • "Darkest Hour" Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten and Douglas Urbanski, Producers

  • "Dunkirk" Emma Thomas and Christopher Nolan, Producers

  • "Get Out" Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. and Jordan Peele, Producers

  • "Lady Bird" Scott Rudin, Eli Bush and Evelyn O'Neill, Producers

  • "Phantom Thread" JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison and Daniel Lupi, Producers

  • "The Post" Amy Pascal, Steven Spielberg and Kristie Macosko Krieger, Producers

  • "The Shape of Water" Guillermo del Toro and J. Miles Dale, Producers

  • "Three Billboards outside Ebbing, Missouri" Graham Broadbent, Pete Czernin and Martin McDonagh, Producers

Achievement in production design

  • "Beauty and the Beast" Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer

  • "Blade Runner 2049" Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola

  • "Darkest Hour" Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer

  • "Dunkirk" Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis

  • "The Shape of Water" Production Design: Paul Denham Austerberry; Set Decoration: Shane Vieau and Jeff Melvin

Best animated short film

  • "Dear Basketball" Glen Keane and Kobe Bryant

  • "Garden Party" Victor Caire and Gabriel Grapperon

  • "Lou" Dave Mullins and Dana Murray

  • "Negative Space" Max Porter and Ru Kuwahata

  • "Revolting Rhymes" Jakob Schuh and Jan Lachauer

Best LIVE ACTION short film

  • "DeKalb Elementary" Reed Van Dyk

  • "The Eleven O'Clock" Derin Seale and Josh Lawson

  • "My Nephew Emmett" Kevin Wilson, Jr.

  • "The Silent Child" Chris Overton and Rachel Shenton

  • "Watu Wote/All of Us" Katja Benrath and Tobias Rosen

Achievement in sound editing

  • "Baby Driver" Julian Slater

  • "Blade Runner 2049" Mark Mangini and Theo Green

  • "Dunkirk" Richard King and Alex Gibson

  • "The Shape of Water" Nathan Robitaille and Nelson Ferreira

  • "Star Wars: The Last Jedi" Matthew Wood and Ren Klyce

Achievement in sound mixing

  • "Baby Driver" Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis

  • "Blade Runner 2049" Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth

  • "Dunkirk" Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A. Rizzo

  • "The Shape of Water" Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier

  • "Star Wars: The Last Jedi" David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson

Achievement in visual effects

  • "Blade Runner 2049" John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover

  • "Guardians of the Galaxy Vol. 2" Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick

  • "Kong: Skull Island" Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus

  • "Star Wars: The Last Jedi" Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould

  • "War for the Planet of the Apes" Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist

Adapted screenplay

  • "Call Me by Your Name" Screenplay by James Ivory

  • "The Disaster Artist" Screenplay by Scott Neustadter & Michael H. Weber

  • "Logan" Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold

  • "Molly's Game" Written for the screen by Aaron Sorkin

  • "Mudbound" Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees

Original screenplay

  • "The Big Sick" Written by Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani

  • "Get Out" Written by Jordan Peele

  • "Lady Bird" Written by Greta Gerwig

  • "The Shape of Water" Screenplay by Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; Story by Guillermo del Toro

  • "Three Billboards outside Ebbing, Missouri" Written by Martin McDonagh

published by screenboo

  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White YouTube Icon
  • White Instagram Icon

© 2019 ScreenBoo Productions.